Kurban

Şükür Kurbanı

Şükür Kurbanı Nedir? 

Şükür kurbanı, Allah’ın vermiş olduğu nimetlere, kişinin yaşadığı güzel durumlar karşısında Allah’a şükretmek için kesilen bir kurbandır. Kurban bağışı olarak da bilinen şükür kurbanı, yılın her ayında veya her günüde kesilebilmektedir. 

Allah’a ve vermiş olduğu nimetlere karşı şükretmek için şükür kurbanı kesilmektedir. Şükür kurbanını, isteyen kişi istediği zaman kesmektedir. 

Şükür Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Şükür Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Şükür kurbanı kesmek ve bunun için kurban bağışı yapmak isteyen kişiler için herhangi bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Kişi veya kişiler yılın 365 günü ve diledikleri zaman şükür kurbanı kesebilmektedir. 

Allah’a şükretmek amacı ile kesilecek olan şükür kurbanı için, belirli bir zaman aralığı zorunluluğu bulunmamaktadır. 

Şükür Kurbanı Nasıl Kesilir?

Şükür kurbanı kesmek isteyen kişi, kendisi de kurbanı kesebilmektedir. Ancak kurban kesmeyi bilmiyorsa, kesmeyi bilen bir kişi aracılığı ile de şükür kurbanını kestirebilmektedir. Bununla birlikte kurban bağışı yaparak da vekalet aracılığı ile de kurbanını kestirebilmektedir. Bunun için dernekler ve diğer kurumlar sıklıkla tercih edilmektedir. 

Şükür kurbanının da dualar eşliğinde ve uygun şartlarda kesilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kurbanın mutlaka kurban kesmeyi bilen kişi aracılığı ile kesilmesi ve uygun şekilde dağıtılması gerekmektedir. 

Şükür Kurbanının Şartları Nelerdir?

Kurban bağışı yapmak veya şükür kurbanı kesmek isteyen kişilerin sahip olması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şükür kurbanı kesecek olan kişinin, aklının yerinde olması ve ergenlik çağına ulaşmış olması gerekmektedir.
  • Kişi şükür kurbanı kesecek ise; maddi durumunun mutlaka buna yeterli düzeyde olması gerekir.
  • Şükür kurbanı için kesilecek olan hayvanın, kurbanlık hayvan şartlarını taşıması gerekir.
  • Kurban bağışı veya şükür kurbanının kesimi esnasında kesimin, besmele ve dualar ile birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir. 

Şükür Kurbanını Kesen Yiyebilir mi?

Şükür Kurbanını Kesen Yiyebilir mi?

Şükür kurbanı, kişinin kendi istediğine kesilmektedir. Ancak kurban bağışı ile şükür kurbanının arasındaki en önemli fark, kişinin kurban etinden yiyebiliyor olmasıdır. Kişi şükür kurbanını kestikten sonra ailesi, arkadaşları veya yakın çevresi ile kendisi de dahil olmak üzere kurban etinden yiyebilmektedir. 

Şükür Kurbanı Yerine Para Verilir mi?

Şükür kurbanı kesmek için niyet eden kişi, bu niyetini para vererek yerine getiremez. Kişi şükür kurbanı kesmek yerine eğer para vermek istiyorsa, verdiği para sadece sadaka yerine geçmektedir. Bunun için şükür kurbanının değil, sadakanın sevabını kazanacaktır. Ancak kişi sadece şükür kurbanı kesmek için niyet etmiş ise; gerek kendisi gerekse vekalet verdi kişi veya kurum aracılığı ile kurbanı kestirebilmektedir. 

Şükür kurbanı yerine para verilmesi eşdeğer görülmemektedir. Kurban bağışı yapmak isteyen kişilerin de bağış yerine para vermesi durumunda yine kurbanın vekalet aracılığı ile kişi veya kurum tarafından kesilmesi icap etmektedir. 

Şükür Kurbanının Adak Kurbanından Farkı Nedir?

Kurban bağışı, adak kurbanı veya şükür kurbanı birbirinden farklıdır. Adak kurbanı genellikle Allah’tan istenilen herhangi bir durumun veya şeyin gerçekleşmesi sonucunda kesilmektedir. Şükür kurbanı kesilmesi için, herhangi olumlu bir şeyin gerçekleşmiş olmasına gerek yoktur. 

Kişi sadece Allah’ın vermiş olduğu nimetlere ve içinde bulunduğu duruma şükretmek için de kurban kesebilmektedir. Şükür kurbanı ve adak kurbanı arasındaki farklı şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Adak kurbanı, kişinin belirli bir niyetinin gerçekleşmesi üzerine kesilen bir kurban türüdür. Allah’a adanan bir adak sonucunda adak kurbanı kesilmektedir. Adak kurbanının kesilebilmesi için isteğin gerçekleşmiş olması beklenmektedir. Ancak şükür kurbanı için bu durumların bulunmasına gerek yoktur. Herhangi bir adakta bulunmadan veya isteğin gerçekleşmesini beklemeden de kurban kesilebilmektedir. 
  • Şükür kurbanı kesiminde, kişinin bir isteği veya Allah’tan bir beklentisi bulunmamaktadır. Kişinin istediği şeyin gerçekleşmesi sonucunda kesilecek olan kurban, adak kurbanı olarak bilinmektedir. 
  • Adak kurbanı kesildikten sonra, kurban eti sadece tanımadıkları kişilere dağıtılmalıdır. Ancak şükür kurbanı kesildiğinde, kişi kurban etini ailesine ve yakın çevresine de dağıtabilmektedir. Üstelik şükür kurbanının etinden kesen kişi yiyebilirken, adak kurbanında böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Adak kurbanı kesildikten sonra kişi, kurban etinden kendisi ve yakın çevresi de dahil olmak üzere yiyememektedir. 
  • Kıran haccı veya temettü haccı yapan kişilerin, kesmiş oldukları kurban şükür kurbanı olarak nitelendirilmektedir. Bu hacıların kestikleri kurban, adak kurbanı olarak kabul edilmemektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir