Su Kuyusu

Biz canlı olan her şeyi sudan yarattık (Enbiya,30)

Efendi Derneği susuzluk ve kuraklığın hat safhada yaşandığı, susuzluğa bağlı sıkıntıların  hayati boyutlarda olumsuzluğa yol açtığı Asya ve Afrika’da yüzlerce su kuyusu açarak bölgede yaşayan kardeşlerimize umut oluyor. Bizler yaşadığımız cennet vatanda coğrafi konum itibari ile suya kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Ne yazık ki Asya ve Afrika’da yaşayan kardeşlerimiz bizim kadar şanslı değil.

su kuyusu afrika

Birleşmiş Milletler raporunda yer alan verilere göre; Dünyada her 5 saatte başı 1000 çocuk kirli su nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünya sağlık örgütü verilerine göre; dünya üzerinde yaşayan  2 milyara yakın insanın hala  temiz su kaynaklarına ulaşamadığı tahmin edilmektedir. İklim değişiklikleri  ve insanların doğaya verdiği zararlar ile birlikte ; ekonomik ve siyasi istikrasızlık, altyapı ve üstyapı yetersizliği, coğrafi konum ve şekiller, yatırım eksiklikleri, etnik ve kabile arası çatışmalar gibi nedenlerden dolayı temiz su kaynaklarına ulaşımda sorun yaşanmaktadır.

Afrika’da yaşanan kuraklık ve sususluk sebebi ile temiz sağlıklı suya erişimde yaşanan zorluklara bağlı nedenlerden kirli su tüketimine bağlı olarak  “İshal, kolera, dizanteri, hepatit, tifo, arsenikoz, malnutrisyon, scabies, cyanobacteria,  şistosomiasis ve çocuk felci” gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

su

Su Kuyusu Bağışı

Su hayatımızın temel taşı, yaşamın vazgeçilmezleri arasındadır. Kültürümüzde ve dinimizde su ikram etmenin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Su kuyusu bağışının fazileti hakkında rivayet edilen hadis-i şerif’te  Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti ve Rasûlullah (S.A.V)’a gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü onun adına sadaka verebilir miyim?” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V) da: “Evet” buyurdu. Sa’d: “Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?” diye sorunca, Rasûlullah (S.A.V): “İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir” buyurdu. (Nesai, İbn Mace) Bunun üzerine Sa’d, Medine’de bir çeşme yaptırmış, o çeşme uzun süre insanlara hizmet etmiştir. Afrika ve Asya’da kuraklık hayati boyutlara ulaşmakta, çocuklar ve kadınlar su tedarik edebilmek için kilometrelerce yol yürümek zorundalar. Siz de bir su kuyusu bağışı yaparak susuzlukla mücadele eden kardeşlerimizin su sorunlarını bir nebzede olsa hafifletmemize yardımcı olabilirsiniz.

Susuzluk konusundaki veriler göz korkutuyor.

Bizden uzakta yaşanan bu acıları ise bazen sadece rakamlar halinde okuyoruz. Dünyaca kabul edilen verilere göre;

  • Dünya’da 785 milyon insan içme su sıkıntısı çekiyor.
  • 144 Milyon insan su ihtiyacını su birikintilerinden karşılamak zorunda.
  • Kirli sulara bağlı hastalıkları sebebiyle çeşitli bölgelerde can kayıpları olmakta.
  • 206 Milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.
  • 2025 yılında gezegenimizin nüfusunun yaklaşık yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşamak zorunda kalması bekleniyor.
sadirvan

Şadırvan Bağışı

Afrika’da insanlar gündelik hayatlarını idame ettirecek sağlıklı su bulmakta zorlanıyorlar. İbadet ve temizlik için su bulamıyor, bidonlarla çocuk kadın demeden saatlerce yol yürüyerek çamurlu ve pis suya ulaşabiliyor ve bu su ile gündelik hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyorlar. Bizler suya bu kadar kolay ve konforlu şekilde ulaşırken maalaesef Afrika ve Asya’da bulunan kardeşlerimiz bizim kadar şanslı değiller.

Efendi Derneği olarak, cami medrese ve kurs gibi nüfusun yoğun olduğu merkezi konumlarda şadırvan inşa ederek bölge halkının hem eğitimine katkı sağlamak  hem ibadetlerinin kolaylaşmasına vesile oluyoruz. Sizde bir şadırvan bağışı veya bir çeşme bağışı ile binlerce insanın istifade edeceği bu eserin banisi olabilirsiniz. Açılan su kuyuları ile hem abdest ve eğitim faaliyetleri sürdürülürken hem de bölge halkının günlük su ihtiyacı karşılanmakta ve açılan su kuyularından hem insanlar hem de hayvanlar istifade etmekte.

Siz de bir şadırvan veya bir çeşme bağışı yaparak bölgede yaşanan sıkıntıların azalmasına ve Afrika’lı kardeşlerimizin yaralarının bir nebzede sarılmasına vesile olabilirsiniz. Bir çeşme bedeli 11.250 tl bir şadırvan bedeli 80.000 Tl’dir.

Su Kuyusu Hakkında Sık Sorulanlar 

Neden Su Kuyuları Açıyorsunuz?

Asya ve Afrika’da birçok kardeşimiz içecek bir damla suyu olmadığı için ne yazık ki yaşamını kaybediyor. Aynı zamanda bulunan aktif su kaynakları, hızlı nüfus artışı ve kuraklık gibi tehditlerden ötürü çok çabuk bir şekilde tükeniyor. Bizde bundan ötürü insanoğlu için temel yaşam malzemesi olan suyu kardeşlerimize ulaştırmak ve bir nebze de olsa hayatlarını kolaylaştırmak istediğimiz için bağışçılarımızın desteği ile su kuyuları açıyoruz.

Efendi Derneği nerelerde su kuyusu açıyor?

Efendi Derneği olarak, Asya ve Afrika kıtalarında su kuyuları açmaktayız.

Bir su kuyusu ne kadar sürenin ardından açılıyor?

Hisseleri tamamlanan su kuyuları, bölgeden kaynaklanan problemler dışında 3 ila 6 ay gibi bir sürenin ardından açılmaktadır.

Bir su kuyusu açtırmanın bedeli nedir?

Bir su kuyusu açtırmanın toplam bedeli 10.000 TL’dır. Bir su kuyusu için toplam 12 hisse bulunmaktadır. Her hisse bedeli 500 TL’dir. Su kuyusu açtırmak isterseniz toplam bedeli peşinen ödeyebilir ya da 12 hisseden birini veya birkaçını istediğinize alarak kalan diğer hisselerin dolmasını bekleyerek su kuyusu açtırabilirsiniz.

Açılan su kuyularının görselleri kuyuyu açan ile paylaşılıyor mu?

Evet, açılan su kuyularının görselleri hisse sahipleriyle paylaşılmaktadır. Örnek görsellere ulaşmak için tıklayınız.

Su kuyusu açtığımızda üstüne isim yazdıra bilir miyiz ?

Evet açtığınız su kuyusuna dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

Su kuyusunu rahmetli anne-babam adına açtırabilir miyim?

Evet açtığınız su kuyusuna dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

Su kuyusunun üstüne kaç isim yazdırabiliriz ?

Su kuyularının üstüne hisseli olarak dilediğiniz kadar isim yazılabilmektedir.