Kurban Bağışı

“Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.” (Kevser, 2)

Kurban yüce rabbimizin biz kullarına bir emri ve ihsanı, biz kullar için rabbimize yakınlık vesilesi olmakla birlikte, Hz. İbrahim(as)’in sadakati ve Hz. İsmail (as)’ın teslimiyetinin nişanesidir. Kurban bağışı yardımlaşma ve kardeşlik duygularının pekiştiği, yardımlaşma ve dayanışmanın zirveye ulaştığı müstesna ibadetlerdendir. Efendi Derneği olarak Adak, Akika, Şükür, Nafile ve Sadaka kurbanlarınızı kesiyor, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

kurban bagisi

Kurbanlarınız Afrika’da yoksulluk ve zorluklarla hayatını sürdürmek zorunda kalan kardeşlerimizin yüzünü güldürsün. Efendi Derneği 2017 yılından bugüne kurban bağışı emanetlerinizi ibadet bilinciyle 3 kıta 24 ülkede, yetimhaneler, medreseler ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bölgede yaşanan kuraklık ve yoksulluk hayatı zorlaştırırken kesilen kurbanlarınız bölgede yaşanan sıkıntıyı bir nebze de olsa hafifletiyor. Afrika kurban bağışı bedeli 1.390 Tl’dir. Kesilen kurbanların kesim videoları tarafınıza iletilmektedir.

afrika-kurban-bagisi

Afrika Kurban Bağışı

Kurbanlarınız Afrika’da yoksulluk ve zorluklarla hayatını sürdürmek zorunda kalan kardeşlerimizin yüzünü güldürsün. Efendi Derneği 2017 yılından bugüne kurban bağışı emanetlerinizi ibadet bilinciyle 3 kıta 24 ülkede, yetimhaneler, medreseler ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bölgede yaşanan kuraklık ve yoksulluk hayatı zorlaştırırken kesilen kurbanlarınız bölgede yaşanan sıkıntıyı bir nebze de olsa hafifletiyor. Afrika kurban bağışı bedeli 1.390 Tl’dir. Kesilen kurbanların kesim videoları tarafınıza iletilmektedir.

Kurban Bağışı 2023

Kurban bağışı, mazlum ve ihtiyaç sahibini sevindiren, yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygularının zirveye ulaştığı kendisinde sayısız hikmetler ve rahmetler bulunduran eşsiz bir ibadettir. Kurulduğu günden bugüne hayırseverlerden aldığı güç ve destekle yurtiçi ve yurt dışında sayısız projeye imza atan Efendi derneği “Kardeşini kurbanla sevindir” sloganıyla kurban bağışı 2023 organizasyonu kapsamında yurtiçi ve yurtdışında olmak  adak akika ve şükür kurbanlarınızı ibadet şuuru ve bilinci ile yıllardır olduğu gibi bu yıl da  bölgedeki personelleri nezaretinde kesmekte ve medrese talebeleri, yetimhaneler ile gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Afrika kurban bağışı 2023 yılı bedeli 1.390 Tl’dir. Kesilen kurbanların kesim videoları hayırseverlere gönderilmektedir.

BAĞIŞÇILARIMIZA GÖNDERİLEN KESİM VİDEOSU

4 Adımda Kurban Bağışı

1.

Kurban Bağışınızı Yapın

İster online ister havale / EFT yoluyla bağışısnızı yapın.

2.

Vekalet İçin Arayalım

Görevli arkadaşlarımız sizi arayarak vekaletinizi alır.

3.

Kurbanınız Kesilir

Kurbanınız seçtiğiniz ülke ve cinse göre kesilir.

4.

Videonuz Cebinize Gelsin

Kurbanlarınızın kesim videoları whsatsapp aracılığıyla cebinize gelsin.

Adak Kurban Bağışı

Adak kurbanı; bir kimsenin kesmekle yükümlü olmadığı halde bir neden veya olayın gerçekleşmesine bağlı olarak, örneğin “şu işim olursa kurban keseceğim” demesiyle kendine onu vacip kıldığı kurban adak kurbanıdır. Adağın gerçekleşmesi ile birlikte kurbanın kesilmesi vacip olur. Adak kurbanı, kişinin bizzat keserek kendisi kesebileceği gibi, vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Adak kurbanı, adak sahibi, çocukları ve anne babası tarafından yenilemez, ihtiyaç sahibi olanlara dağıtılması en faziletli olanıdır. Efendi Derneği adak kurbanı bağışlarınızı yurtiçi ve Afrika’da keserek ihtiyaç sahipleri, yoksul kimsesizler ve medrese talebelerine ulaştırıyor. 2023 yılının adak kurbanı bağışı hisse bedeli 1350₺’dir. Kurbanlarınızın isme özel kesim videosu tarafınıza gönderilmektedir.

Adak kurbanı nerelerde kesiliyor, kimlere dağıtılıyor?

Adak kurbanı, kurbanlar bölgelerdeki yaşanan mağduriyet ve ihtiyaç durumu göz önünde bulundurularak belirleniyor. Öncelikli olarak yoksullar ve yetimhaneler ve medreseler kurban etlerinin dağıtımında öncelikli olarak dikkate alınmaktadır.

adak kurbani
sss
videolu kesim

Akika Kurban Bağışı

Evlat nimeti bu dünyadaki en büyük nimetlerden bir tanesidir. Akika kurbanı evlat nimetine şükür etmek için Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in sünneti üzere kesilen bir kurban türüdür. Siz de evlatlarınızın akika kurbanlarını Efendi Derneği aracılığı ile hayatlarını zorlukla sürdüren kardeşlerimize bağışlayarak, onların yüzünde tebessüm olabilirsiniz. NitekimPeygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde: “Çocukla beraber akika vardır. Artık ondan yana, onun için akika kesiniz. Eza ve cefayı ondan kaldırınız.” buyurmuşlardır. Hz. Âişe (ra) validemizin rivâyet ettiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.), torunları Hasan ile Hüseyin efendilerimizin doğumlarının yedinci günü akika kurbanlarını kesmiş ve adlarını koymuştur (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI, 401). Erkek için iki koyun, kız çocuk için bir koyun kesilmesi sünnettir.Efendi Derneği olarak Akika kurbanı bağılarınızı 3 kıta 24 ülkede özellikle ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Akika kurban bağışı hisse bedeli 1350₺’dir.

Akika kurbanı evlat nimetinin şükrünü bir nebze dahi olsa yerine getirebilmek maksadı ile   yerine getirdiğimiz bir ibadettir. Akika kurbanının kesilmesinin belirli bir vakti yoktur. Fakat akika kurbanının doğumdan sonraki günlerde ya da imkân bulunduğu bir anda kesilmesi uygundur.

akika kurbani

Şükür Kurbanı Bağışı

Yüce Rabbimizin üzerimizdeki nimetlerini saymaya kalksak ne ömrümüz ne vaktimiz yeter. Şükür nimeti artıran ve ona bereket katan bir ameldir. Nitekim Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde: “Eğer şükreder ve iman ederseniz, Allah size niye azap etsin? Allah (her şeyi hakkıyla) bilendir ve şükrün karşılığını verecek olandır.” (Nisa Suresi, 147. Ayet). Allah’ın üzerimizdeki nimetlerine en güzel şükür şekillerinden birisi de kurban kesmektir. Şükür kurbanı bağışlarınızı Türkiye ve Afrika’da kesiyor ihtiyaç sahibi aile yoksul ve kimsesizler ile medrese talebelerine ulaştırıyoruz. Şükür kurbanı bağışı hisse bedeli 1350₺’dir.

Şifa Kurbanı Bağışı

Şifa kurbanı, yüce mevlamızdan gelen hastalık imtihanında şifaya vesile olmasını dileyerek maddi ve manevi sıkıntıları bertaraf etmesi niyetiyle kesilen kurban türüdür. Peygamber Efendimiz (s.a.v), bir hadisi şeriflerinde Mallarınızı zekat ile koruyunuz, hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz, belâ dalgalarını dua ve niyaz ile karşılayınız. buyurmaktadırlar. Siz de şifa kurbanlarınızı Efendi Derneği aracılığıyla kestirerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.

sukur kurbani

Kurban Hakkında Sık Sorulan Sorular

İhtiyaç sahibi insanlar nasıl tespit ediliyor?

Efendi Derneği’nin çalışma yürüttüğü bölgelerde, yıl içerisinde farklı alanlardaki projeleri devam etmektedir. Çalışmalar sırasında partner kuruluşlarımızın da katkılarıyla bölgelerdeki en ihtiyaçlı kesimler belirlenmekte ve faaliyetler daha çok buralardaki sıkıntıların giderilmesi üzerine yoğunlaştırılmaktadır. Efendi Derneği’nin dağıtım programında ilk sırada  medreseler, mülteci kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar ve hastaneler gelmektedir. Kurban öncesinde her kurban kesim bölgesi için detaylı olarak raporlar hazırlanmaktadır.

Kesilen kurbanımın videosunu ulaştırıyor musunuz?

Evet kesilen kurbanların vekaletinin verilmesi, kesimi ve dağıtımı gerçekleştirilirken tüm zorlu coğrafi koşullara rağmen video kayıtları alınıp en kısa sürede bağışçılarımıza ulaştırılmaktadır.

Adak Akika Şükür Kurban bağış bedeli ne kadardır?

Efendi Derneği yurtdışı kurban bağışı bedeli 1.350 Tl’dir.

Kurban kesimi için gerekli olan vekalet konusu nasıl gerçekleşiyor?

Kurban kestirmek isteyen mükellefler kurbanlarının kesilmesi ve Etinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için belirlenmiş olan kurban bedelini Efendi Derneği’ne ulaştırırlar. Her şeyde olduğu gibi vekalette de asıl olan kişinin niyet ve iradesidir. Kurbanını kestirmek üzere Efendi Derneği’ne başvuran bağışçı, bu niyet ve iradeyi ortaya koymuş oluyor. Ayrıca sözlü olarak ifade edilmesi şart değildir. Çünkü fiil ve uygulama da bir irade beyanıdır. Ancak iletişim bilgisini iletmiş olan bağışçılarımız aranıp sözlü olarak da vekaletleri alınmaktadır.

Vacip kurbanlar nerelerde kesiliyor, kimlere dağıtılıyor?

Kurban bölgelerinin tespit edilmesinde bölgelerin mağduriyet dereceleri önem arz ediyor. Buna göre; savaş ve kriz bölgeleri, doğal afetlerin yaşandığı ülke ve bölgeler, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü fakir ülke ve bölgeler, Müslümanların azınlık durumda bulundukları ülke ve bölgeler, ayrıca eğitim çalışmalarının yürütüldüğü okul ve medreseler öncelikli olarak dikkate alınmaktadır.

kurban bagisi 2024

Ruhuna Kurban

Ruhuna kurban bağışı yaparak Afrika’da ki ihtiyaç sahibi olan kardeşlerimizin, medrese ve yetimhanelerin sofralarına et ulaştırabilirsiniz.  Sizlerde vefat eden anne,baba ve akrabalarınızla sevdiklerinizin adına kurban kestirerek sevabını onların ruhlarına hediye edebilir ve böylelikle dünyada ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürürken, ahirette olan yakınlarınıza da hayırda bulunabilirsiniz. Ruhuna kurban bağışı, kurban bayramında yapılabildiği gibi yılın herhangi bir döneminde de yapılabilmektedir. Böylelikle bayramdan bayrama et gören yoksul ve mağdur kardeşlerimizin yüzünü güldürebilirsiniz. Ayrıca; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in kurban keserken “Ümmetimden kesemeyenler adına kesiyorum” diye buyurdukları rivayet olunmaktadır bu sebeple Kurban bağışlayacak ölçüde maddi durumu iyi olan Müslümanlar da Peygamber Efendimiz’in Ruh-u Şerifine kurban kesebilir ve sevabını efendimize bağışlayabilir.

Videolu Güvenilir Kesim

Tüm kesilen kurbanlıklarımız Afrika’da görevli personelimiz tarafından titizlikle kontrol edilerek İslami usullere titizlikle riayet edilerek ibadet bilinci ile kesilmekte olup kurbanların kesim videoları tarafınıza gönderilmektedir.

Afrika'da Kurban Sevinci