Regaip Kandili

Regaip kandili sözlükte kendisine rağbet edilen, bir çok hediye ve bahşişin verildiği gündür. Regaip, kendisine rağbet gösterilen, arzu ve talep edilen bol bereketli bağış anlamına gelen “ragibe” kelimesinin çoğul anlamlısıdır. Yüce Rabbimiz’in  rahmet ve mağfiretinin normal vakitlere göre biz kullara daha çok tecelli ettiği, mağfiret ve rahmet kaılarının sonuna kadar açılıp samimi ve ihlasla mevlaya yönelen kulların günahlarının affedilip, dünya ve ahiret nimetlerinin ihsan edildiği müstesna zamanlardan biri de Regaip kandilidir.

kandil ayasofya aa 1547551

Regaip Kandili Ne Zaman 2024?

Regaip kandili, üç ayların ilki olan Recep ayının ilk Cuma gecesidir. Regaip kandili miladi takvime göre 11 ocak 2024  Perşembe günü gerçekleşecektir.

Regaip Kandilinin Fazileti

Regaip kandili üç ayların ilk kandili olması vesilesi ile çok kıymetli bir zaman dilimidir. Regaip gecesinde büyük faziletler bulunmakta olup bu geceden asla gafil olmamak gerekir. Bu gece lütuf ve ikramların bol olduğu kulların af edilip dünya ve ahiret muratlarının hasıl olduğu, rahmet ve tecellilerin en fazla olduğu gecelerden biridir. O sebeple bu gece mutlaka yatsı namazını cemaatle kılması ve sabah namazına cemaate gitmelidir. Böylelikle geceyi ihya sevabına nail olunması umulur.

Regaip Kandili Namazı

Regaip gecesi yapılacak en faziletli amellerin başında namaz gelmektedir. Yatsı namazını cemaatle kılmakla birlikte Regiab namazı olarak bilinen ve bir çok İslam ulemasının tavsiye ettiği 12 rekatlık regaip gecesi namazı vardır. İkişer rekat halinde kılınır ve her rekatta Fatiha, 3 Kadir Suresi, 12 İhlas suresi okunarak kılınır.

WhatsApp Image 2023 12 26 at 12.54.37

Regaip Kandili Orucu

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in en fazla nafile  oruç tutulmasını tavsiye ettiği ay Recep ayıdır.Bu vesile ile de  Recep ayının ilk üç günü oruç tutulması tavsiye edildiği gibi imkanı olanların Perşembe ve Cuma günlerini oruçlu geçirmeleri tavsiye edilmektedir.

Regaip Kandili Hakkında Hadisler

Peygamber Efendimiz (S.A.V): “Recebe Ayının ilk Cuma gecesinden gafil olmayın. Çünkü o, meleklerin kendisine ‘Regaip’ ismini verdikleri gecedir” buyurur.

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Recep-i Şerif’in ilk Cuma gecesi (Regaip Gecesi), Şaban-ı Şerif’in ortasında bulunan gece (Berat gecesi), Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir.”

“Sakın ola Recep’in ilk Cuma gecesinden gaflet etmeyin. Çünkü o geceyi melekler; ‘Regaip’ diye isimlendirir” “O ayda bulunan ilk Cuma gecesinden gafil olmayın. Çünkü o, meleklerin regaip diye isimlendirdikleri bir gecedir. Kim Recep ayının ilk Perşembe gününü oruç tutar ve o günün, akşamla yatsı arası on iki rekât namaz kılarsa, Allah-u Teâlâ o kimsenin günahlarını bağışlar” buyurdu.”

“Resulullah (S.A.V) Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz O’nu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz O’nu hiç oruç tutmayacak zannederdik.” buyurmuştur.”

 Regaip Kandilinde Yapılacak Faziletli İbadetler

  • Kandil gecesinin sabahı olan Perşembe gününü oruçlu geçirmek.
  • Namazları cemaatle kılmak
  • Kur’an-ı Kerim okumak
  • Sadaka Vermek
  • Regaip kandili bol bahşiş ve ikramların verildiği eşsiz bir gecedir. Bu nedenle bu gece günahlardan bol bol istiğfar ederek af istenmeli ve ümmetin selameti için dua edilmelidir.

 

Regaip Kandiline Özel Projelerimiz Desteklerinizi bekliyor

talebe regaip 4
regaip kurban 8
afrika ummet sofrasi REGAIP KANDILI kopya