Zekat Bağışı

Sözlük anlamı olarak bereket, artma ve çoğalma anlamına gelen zekat , dinimizin emirlerinden biri olarak mali bir ibadettir. Belirli bir miktar mala sahip olan müslümanların zekat vermesi farzdır. Zekat maddi bir ibadet olmakla birlikte yoksulun imkan sahibi olan kardeşi üzerinde bir hakkıdır.Peygamber efendimiz (s.a.v) “Allah, zekâtı ancak mallarınızın kalan kısmını temizlemek için farz kıldı…” (Ebû Dâvûd, Zekât, 32) buyurmuşlardır.

zekat bagisi

Zekat Kimlere Farzdır?

Zekat dinimizce emredilen maddi güce dayalı bir ibadettir. Nisap miktarı mala sahip olan bir müslümanın zekat vermesi farzdır. Nisap miktarı kadar malı elinde olup (80.1gr altın) üzerinden bir sene geçen bir müslümanın zekat vermesi farzdır.

zekat

Zekat Kimlere Verilir Kimlere Verilmez ?

Zekat mali bir ibadet olarak müslümanın müslüman üzerindeki hakkı, toplumu brleştirip kaynaştoran sonsuz rahmet ve hikmetler bulunduran bir ibadettir. Zekatın kimlere verileceği hususunda yüce kitabımızda Tevbe Sûresi 60. Ayette şöyle buyrulur;  “Bunlar; fakirler (yoksullar), düşkünler, esaretten kurtulacaklar (âzat edilecek köleler) borçlu düşenler, Allah yolunda cihada koyulanlar (mukaddesatı korumak için mücadele verenler, ilim tahsil edenler), yolda kalmış olanlar ve zekât toplamakla görevlendirilen memurlardır. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilen ve hikmetle yönetendir.

Zekat alt ve üst soy diye ifade ettiğimiz; anne, baba, dede, nine çocuk ve torunlara verilemez bununla birlikte  karı koca da bir birlerine bakmakla yükümlü oldukları için bir birlerine zekat veremezler, camii, okul ve yurt inşaası ve giderleri için yapılan yardımlar zekat olarak sayılamaz. Zekat gayrimüslim ve nisap miktarı paraya sahip olana da verilemez.

İman edip güzel amellerde bulunanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve zekatı verenler; şüphesiz onların ecirleri Rablerinin Katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.

Nisa Suresi, 77. ayet:

Zekat farz mıdır ?

Akıl baliğ olan ve nisap miktarı kadar mala malik olan her Müslümana zekat vermek farzdır .

Zekat Kur’an’da geçiyor mu ?

Evet zekat verilmesi Kur’an da geçmektedir.

  • Bakara Suresi, 43: Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin.
  • Bakara Suresi, 83: Hani İsrailoğulları’ndan, “Allah’tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya, yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilikle davranın, insanlara güzel söz söyleyin, namazı dosdoğru kılın ve zekatı verin” diye misak almıştık. Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz ve (hala) yüz çeviriyorsunuz.
  • Bakara Suresi, 277: İman edip güzel amellerde bulunanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve zekatı verenler; şüphesiz onların ecirleri Rablerinin Katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.
Zekat vermenin fazileti nedir ?

Ac non ac hac ullamcorper rhoncus velit maecenas convallis torquent elit accumsan eu est pulvinar pretium congue a vestibulum suspendisse scelerisque condimentum parturient quam.Aliquet faucibus condimentum amet nam a nascetur suspendisse habitant a mollis senectus suscipit a vestibulum primis molestie parturient aptent nisi aenean.A scelerisque quam consectetur condimentum risus lobortis cum dignissim mi fusce primis rhoncus a rhoncus bibendum parturient condimentum odio a justo a et mollis pulvinar venenatis metus sodales elementum.Parturient ullamcorper natoque mi sagittis a nibh nisi a suspendisse a.

Zekatımı kimlere verebilirim ?

Tevbe Sûresi 60. Ayette şöyle buyrulur;  “Bunlar; fakirler (yoksullar), düşkünler, esaretten kurtulacaklar (âzat edilecek köleler) borçlu düşenler, Allah yolunda cihada koyulanlar (mukaddesatı korumak için mücadele verenler, ilim tahsil edenler), yolda kalmış olanlar ve zekât toplamakla görevlendirilen memurlardır. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilen ve hikmetle yönetendir.

Dernek aracılığı ile zekatımı yoksullara ve muhtaçlara ulaştırabilir miyim ?

Evet zekatlarınızı Efendi derneği ile ihtiyaç sahibi yoksul ve kimsesizlere ulaştırabilirsiniz.

Zekatımı nasıl hesaplayabilirim ?

Derneğimizi arayarak alanında uzman hocalarımız eşliğinde zekatlarınızı hesapyalabilirsiniz.