Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Yardım Kampları

Yazın Sıcak, Kışın Soğuk

Efendi Derneği olarak, Muhacir ile Ensar arasındaki kardeşlik bağını daim kılmak ve mazluma umut olmak için yardım kamplarında bulunan kardeşlerimizin ellerinden tutarak bir nebze de olsa onlara umut olmaya çalışmaktayız. Yardım kamplarında bulunan kardeşlerimizin çok zor şartlar altında çadır kentlerde kaldığını hiçbir zaman unutmuyor, azımız-çoğumuz demeden yaralarına merhem olarak insanlığımızı en tabii gerekliliğini yerine getiriyoruz.

Yardım kamplarında kalan kardeşlerimizin en çok şikayet ettiği şey; kalmış oldukları çadır kentlerin; kışın soğuktan yazın da soğuktan koruyamaması. Özellikle kış aylarında yağmur, çamur ve kar ile bu yaşamları oldukça oldukça zor bir hal aldığı unutulmamalıdır.

Peki, biz bugün insanlık olarak; bu zor şartlar altında yaşamaya mahkum olan ve çoğu yetim-öksüz olan kardeşlerimiz için ne yapıyoruz! Cevap çok açık ve net; Kendi lüks dairelerimiz içinde keyfimize bakarak, yardıma muhtaç kardeşlerimizi umursamıyoruz. İnsan olmanın en temel gerekliliklerinden biri de; elindeki ölçüler nezdinde başkasına faydalı olmak demek değil midir? Elbette böyledir, zira ekseriyetinin Müslümanların oluşturduğu cennet vatan ülkemizde ki kimselere; Hz. Muhammed (s.a.v.)'in şu hadisi şerifini hatırlatmak istiyoruz: “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.”