ZEKAT

ZEKAT VERMENİN ZAMANI
Efendi derneği, zekat bağışınızı ümmet coğrafyasının yoksul ülkelerinde yaşayan Müslüman kardeşlerimize ulaştırıyor. Peki, zekat vermek isteyen kişi için en doğru zaman nedir, zekat Ramazan ayında mı verilir?
Efendi Derneği zekat bağışını binlerce kilometre uzaktaki kardeşine ve yurt içinde bulunan ihtiyaç sahibi ailelere ve ilim talebelerine ulaştırarak onların bir nebze de olsun hayatını kolaylaştırmak isteyenlerin emanetini omuzluyor. Siz de zekat bağışlarınızı dünyanın dört bir yanında hafızlık ve Şer-i İlimler okuyan talebelere ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.

Yardım Kuruluşları Aracılığıyla Zekat Verilebilir mi?
 

Zekatın doğrudan doğruya fakire verilmesi güzel bir davranıştır; ama çağımızda insanların anlayışları da giderek değişmektedir. Kur'an-ı Kerim'de, "Yardım etmek üzere iffetinden dolayı yoksulluğunu belli etmeyen insanları arayın ve yardımlarınızı onlara verin.buyuruluyor. Zaten hiçbir insan başkasının elinden yardım almaktan hoşlanmaz. Onun için böyle insanlara doğrudan doğruya zekat verilmesi onları incitebilir.


Fakat kurumlar aracılığıyla yardımlarımızı yaparsak belki yoksul kimseler için daha iyi olacaktır. Modern dünyada yardımlaşma da bu şekilde gerçekleşmektedir. Bireysel yardımlardan ziyade, yardım organizasyonlarını kurumsallaştırmak önemlidir. Kurumlar aracılığıyla bu yardımları yaparsak hem bireylerin onurunu korumuş oluruz, hem de yardımları organize halde daha verimli, daha bereketli bir şekilde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış oluruz.

ZEKAT NE ZAMAN VERİLİR ?
Artırıcı vasıfta belirli bir miktar mala (80 gram altını veya bu miktar değerinde mal ve para) sahip olan Müslüman; zekat açısından zengin sayılır ve farz ibadetini yerine getirmek, Allah’ın geniş rahmetini ve Peygamber Efendimiz’in (SAV) yakınlığını kazanmak için zekat verir. Peki, zekat ne zaman verilir? Zekat, kişinin borcundan ve doğal ihtiyaçlarından fazla nisap miktarı artırıcı mala sahip olması ve bu malının üzerinden bir yıl geçmesiyle mükellef hale gelmiş olur. Bu herkeste farklılık göstereceği için herkesin zekat verme günü bellidir. Fakat ülkemizde insanlar Ramazan ayının feyiz ve bereketini yaşamak için, infak ve ibadetin yoğunluk kazandığı bu ayda zekat vermeyi tercih ediyor ve bu her yıl böyle devam ediyor. Zira zekat vermek için belirli bir zaman olmadığı gibi istenildiği zaman veya Ramazan ayında da zekat verilebiliyor.
Ramazan Ayında Zekat Ne Zaman Verilir?
Rahmet ayı olan Ramazan, Müslümanlar için zekat vermenin gelenek haline geldiği bir aydır. Maddi durumu iyi olan Müslümanlar, bu ayda Allah’ın (c.c) buyurduğu “Hayırları işlemede yarış yapınız” (Al-imran 3/133) ayet-i kerimesine uyup yoksullara daha da sahip çıkarak zekatını vermek isteyebilir. Böyle düşünen kimse de nisap miktarına ulaşan ancak ramazan ayı içinde bir yılı doldurmayan kimse de zekatını Ramazan ayında verebilir. Zekat vermek için belirli bir zaman olmadığı gibi Ramazan ayı içinde de belirli bir günü yoktur. Ramazan’dan önce ve Ramazan’ın ilk günlerinde zekatın verilmesi, zekatın yoksullara faydalı olma amacını yerine getirir. Dolayısıyla zekatın Ramazan’ın sonlarına bırakılmaması daha hikmetli ve faydalıdır.

KURBAN BAYRAMINDA ZEKAT VERİLİR Mİ ?
Müslümanlar zekat borçlarını Ramazan ayında ödemeyi adet haline getirmişseler de zekatın ödenmesi için belirlenmiş bir gün veya ay yoktur. Aslolan, şartlar gerçekleşince zekatın ödenmesidir. Zekat Kurban Bayramı’nda da verilebilir; ancak zekat borcunun ödenmesiyle birlikte buradaki niyet ortaya çıkmaktadır. Kurban Bayramı’nda verilen zekat kurban ibadeti yerine geçmez. Zekat ayrı bir farz ibadet, kurban kesmek ayrı bir farz ibadettir. Maddi bir ibadet olan zekat; cami, okul ve yurt yapımı ve ihtiyaçları için verilemediği gibi Allah yolunda okuyan talebelere, yoksul kimselere verilebilir.
Zekatınızı sosyo-ekonomik olarak zor şartlar altında hayatını idame ettirmeye çalışan Müslüman kardeşlerinize gönderebilirsiniz. Bağışınızı ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla, şube merkezlerinden ya da 0414 606 06 06 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak yapabilirsiniz.

  • Paylaş :