Ramazan Bağışı 2024

ramazan bagisi

Ramazan ayı, maneviyatın yükseldiği , kardeşlik ve yardımlaşmanın zirveye ulaştığı, mukabele, teravih ve oruç ile manevi iklimin doruklarına çıktığımız bu ramazan ayında Efendi Derneği yurtiçi ve yurtdışında 3 kıta 21 ülkede  “Ramazan Bereketi Seninle Her Yerde” sloganı ile ihtiyaç sahibi mazlumların yüzünü iftar, kumanya, zekat, sadaka, fitre, fidye ve Kur’an-ı Kerim bağışlarıyla güldürüyoruz. Sizde Efendi Derneği aracılığı ile yıllardır olduğu gibi bu yılda Ramazan ayı boyunca gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşabilir ve bu hayra ortak olabilirsiniz.

zekat bagisi

Zekat Bağışı

Zekat nisap miktarı (80.1 gr altın) mala malik olan ve akıl baliğ olan her müslümanın vermesi gereken mali bir ibadettir, zekat vermek için en makbul zaman rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan ayıdır.

Zekat Kimlere Verilir Kimlere Verilmez ?

Zekat alt ve üst soy diye ifade ettiğimiz; anne, baba, dede, nine çocuk ve torunlara verilemez bununla birlikte  karı koca da bir birlerine bakmakla yükümlü oldukları için bir birlerine zekat veremezler, camii, okul ve yurt inşaası ve giderleri için yapılan yardımlar zekat olarak sayılamaz. Zekat gayrimüslim ve nisap miktarı paraya sahip olana da verilemez.

Fitre Bağışınızla Sevindirin

Halk arasında fitre olarak tabir ettiğimiz sadaka-i fıtır ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine verilen bir sadakadır, temel ihtiyaçları sışında nisap miktarı mala sahip olan her müslümanın fıtır sadakası vermesi lazımdır. Siz de Efendi derneği aracılığı ile 3 kıta 21 ülkede bulnan ihtiyaç sahibi ve ilim talebelerine fıtır sadakalarınızı ulaştırabilirsiniz.

Oruç Fidyesi Bağışı

Oruç tutmaya sağlıkları el vermeyen ve aşırı yaşlı müslümanların tutamadıkları oruçlarının karşılığı olarak oruç fidyesi vermeleri gerekir. Oruç tutmaya sağlığı el vermeyen müslüman bir tabip tarafından oruç tutabilecek kadar sağlığı olmayan müslümanlar bir müslümanı doyuracak kadar (asgari 130 tl ) günlük fidye ödemesi gerekmektedir. Efendi Derneği olarak fidye bağışlarınızı yurtiçi ve yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

oruc fidyesi bagisi
afrikada iftar bagisi

Afrika İftar Bağışı

Ramazan paylaşma ve kardeşliğin birleşme ve bütünleşmenin zamanı ve mevsimidir. Efendi derneği olarak yurtiçi faaliyetlerin yanı sıra 3 kıta 21 ülkede iftar sofraları kuruyoruz. Afrika’da yaşanan kuraklık v açlık göz korkuturken Ramazan boyunca Afirka’da medrese ve yetimhaneler başta olmak üzere köyler ve mahallelerde sizlerin destekleri ile  iftar sofraları kuruyoruz.

Senin de Afrika’da bir sofran olsun !

Sizler de bizden binlerce kilometre uzakta yaşayan hayatları açlık yoksulluk ve kuraklıkla geçen Afrikalı kardeşlerimize bir iftar sofrası kurmak istemez misiniz ? Sizler de 500 tl karşılığında Afrika’da bir iftar sofrası kurabilir , hatta bir köy iftarı vererek bu sevince ortak olabilirsiniz bir köy iftarı 100 kişiliktir sizlere iftar videosu gönderilmektedir.

Gazze İftar Bağışı

Medrese İftar Bağışı

Ramazan ayı boyunca medreselerimizde İslami ilimler ve hafızlık tahsil ederek geleceğin hocaları olmaya aday olan ve bu yolda gayret gösteren yavrularımızın iftar ve sahur  sofralarını sizlerin destekleri ile kuruyoruz sizler de hafızlarımıza bir sofra bağışında bulunarak bu hayra ortak olabilirsiniz.

Hafızların İftarında Hissen Olsun  !

Medreselerimizde okuyan hafızlık ve İslami ilimler tahsil eden yavrularımıza sizlerin destekleri ile medrese iftarları düzenliyoruz. Siz de bir sofra bağışında bulunarak 10 ilim talebesinin iftarını karşılayabilir veyahuttaa 5.000 bağış ile bir medresede bulunan tüm talebelerin iftarını karşılayabilir ve o gün orada isminize özel dua edilmesini sağlayabilir ve amel defterinize bu hayrı yazdırabilirsiniz.

medrese iftar bagisi
ekmek bagisi

Ekmek Bağışı

Ramazan ayı boyunca medreselerimizde eğitim ve öğrenim gören hafızlık ve arapça talebelerimizin günlük ekmek ihtiyacını sizlerin destekleri ile karşılıyoruz sizlerde medreselerimizde eğitim gören yavrularımızın bir öğün ekmek ihtiyacını komple karşılayabilir ve orada eğitim gören yavrularımızın istifadesine sunarak bu hayra ortak olabilirsiniz bir öğünlük ekmek bedeli 700 tl dir.

İlim yolunda olmanın fazîletini Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle beyân etmiştir: “Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece Allah’ı zikretmek ve O’na yaklaştıran şeylerle, ilim öğreten âlim ve öğrenmek isteyen öğrenci bundan müstesnadır.”

Kumanya Bağışı

Ramazan ayı birlik beraberlik ve yardımlaşmanın mevsimidir,  Nitekim peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde “komşusu açken tok yatan bizden değildir.” buyurmuşlardır. Efendi derneği olarak sürdürülebilirlik ve yardımlaşmaya dayalı kampanaylar yürütüyoruz bu kapsamda kumanya bağışı kampanyası ile ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarını bir nebze de olsa hafifletmeyi amaçlıyoruz. Siz de bu ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi bir aileye kumanya bağışı yaparak bu hayra ortak olabilirsiniz. Bir kumanya bedeli 1.000 tl’dir.

Ramazanda Kumanya Bağışının Önemi

Dünyamız ve yurdumuzda yaşanan gelişmeler hastalık,  deprem ve savaşlara bağlı olarak, anlık gelişen açlıklar ve sağlıklı temiz gıdaya ulaşımda zorluklar yaşanmaktadır. Efendi derneği  ramazan boyunca kumanya bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Sizde bir kumanya bağışı yaparak bu hayra ortak olabilirsiniz.

KUMAYAN POS 1
Kuran pos

Ramazanda Hediyen Kur’an Olsun

Ramazan ayı boyunca Afrika’da medrese ve Kur’an eğitimi gören yavrularımız için Kur’an-ı Kerim hediye ediyoruz. Siz de 10 ad kuran hediye ederek geleceğin hafızların yetişmesine katkıda bulunabilirsiniz 10 ad kuran-ı kerim bedeli 700 tl’dir.

İmâm-ı Ğazâlî hazretleri ilmin hâmili olan kimseleri mücahidlere benzetmiş ve bu durumu şöyle açıklamıştır:

“İlim taşıyanlar, aynen İslâm devletinin hudutlarını bekleyen askerlere benzerler. Tıpkı Allah yolunda savaşan ve nöbet tutan gaziler gibidirler. Bu gazilerin bir kısmı muharebe meydanlarında harp eder, bir kısmı ise harp edenlere yardımcı olur. Bir kısmı muhariplere su taşır, bir diğer kısmı ise ordunun ağırlığını; yani hayvanlarını ve yiyeceklerini bekler. Bunların hiçbiri i‘lâ-yi kelimetullâhtan ayrılmadıkça, cihâd sevabından mahrum olmazlar.”

Nafile Kurban Bağışı

Ramazan boyunca yurtiçi ve yurtdışında kurban bağışı organizasyonu ile adak, akika, şükür kurbanı bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz sizde ramazan boyunca kurban bağışlarınız ile ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürün.

Kurbanlarınız Afrika’da yoksulluk ve zorluklarla hayatını sürdürmek zorunda kalan kardeşlerimizin yüzünü güldürsün. Efendi Derneği 2017 yılından bugüne kurban bağışı emanetlerinizi ibadet bilinciyle 3 kıta 24 ülkede, yetimhaneler, medreseler ve bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bölgede yaşanan kuraklık ve yoksulluk hayatı zorlaştırırken kesilen kurbanlarınız bölgede yaşanan sıkıntıyı bir nebze de olsa hafifletiyor. Afrika kurban bağışı bedeli 1.390 Tl’dir. Kesilen kurbanların kesim videoları tarafınıza iletilmektedir.