Miraç Kandili ve Fazileti

Miraç kandili, dinimizdeki beş kandil gecesinden birisidir. Miraç kandili dini duyguların ve maneviyatın doruğa ulaştığı mevlaya yöneldiğimiz en faziletli günlerden biridir. Miraç kelime anlamı olarak yukarı çıkma aracı, merdiven anlamına gelmektedir. Peygamber efendimiz (s.a.v) Efendimiz’in göğe yükselişini ve Allah’ın huzuruna çıkmasını temsil eder. Recep aynın 27. gecesi  miladi takvim ile 6 Şubat 2024 akiamı miraç kandilidir. Bu gece faziletleri bakımından iyi değerlendirilmesi ve kendisinden gafil olunmaması gereken nadide gecelerdendir.

Kulu Muhammed’i geceleyin, Mescidi Haram’dan kendisine bazı âyetlerimizi göstermek için, etrafını mübarek kıldığımız Mescidi Aksâ’ya götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz ki her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla gören O’dur.

Bu gece namaz biz müslümanlara hediye edilmiş ve Amenerrasulü olarak bildiğimiz bakara suresinin 285 ve 286. ayetleri nazil olmuştur.Bu gecede bol bol nafile namaz kılmalı ve salavat, dualar ve kur’an-ı kerim ile meşgul olunmalıdır.

golubaya mechet

Miraç Kandili Namazı

Miraç Kandili 12 rekat hacet veya diğer tabiriyle nafile namazı iki rekatlar halinde kılınır. Her rekatında Fatiha ile başka bir Sure okuyarak iki rekâtta bir selâm vermeli, sonra 100 defa: “Sübhanallahi Velhamdülillahi Ve La İlahe İllallahü Vallahü Ekber” denir. Bundan sonra ise 100 defa istiğfar ederek yüz defa da Salat ve Selam okunur. Bu hususta rivayet edilen Hadis-i Şerifte şöyle buyurulmuştur: “Recep ayında bir gece vardır ki onda amel edene, yüz senelik haseneler yazılır. O, Recep’in bitmesine üç (gece) kaladır. Her kim o gecede on iki rekat kılar, her rekatta bir Fatiha ve Kur’an’dan bir Sure okur, her iki rekatta (oturup) teşehhüt okur ve sonlarında selam verirse, sonra yüz kere: سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلٰا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَكْبَرُ deyip, yüz kere de istiğfarda bulunur, sonra da Peygamber Efendimize yüz defa salat okursa; bu kişi dünyadan veya ahiretten dilediği herhangi bir hususta kendisi hakkında duada bulunursa, bir de sabah oruca niyet ederse, bir günah ile alakalı dua yapmış olmadıkça, gerçekten Allah-u Teala onun bütün dualarını kabul eder.”

talebe iftar sofrasi mevlit kandili 2 site

Miraç Kandilinde İftar Bağışı

Miraç kandilinde Afrika’da açlık ve yoksullukla mücadele ederek hayatlarını zor şartlarda sürdürmek zorunda kalan kardeşlerimiz için iftar sofraları kuruyoruz. Afrika’da yaşanan açlık, kuraklık ve çeşitli iç karışıklıklar nedeni ile bölgede yaşayan kardeşlerimiz sağlıklı beslenme ve temiz gıdaya erişmekte zorluklar yaşıyor bu miraç kandilinde onlara bir sofra kurarak siz de bu hayra ortak olabilir ve sizden kilometrelerce uzakta yaşayan kardeşlerimizin yüzünde tebessüme vesile olabilirsiniz. Arzu ederseniz ilim yoluna hayatını adayarak yurtiçinde hafızlık ve İslami ilimler eğitimi gören hafız kardeşlerimiz için bir iftar sofrası kurulmasına vesile olarak bu hayra siz de ortak olabilirsiniz.

afrika ummet sofrasi Mevlid kandili site
2023 07 31 18.17.31
IMG_3002 kopyası 2