Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

Kurban

Fakat unutmayın ki, onların ne etleri Allah'a ulaşır, ne de kanları. Fakat O'na ulaşan, yalnızca sizin iyi niyet ve samimiyetinizdir. “(Hac Sûresi 37.)
Bir müslümanın yaptığı ibadetten maksadın ne olduğunu bilerek yapması, hiç şüphesiz o amelden hakkıyla istifade edebilmesini ve kendisinden o ibadeti yapması isteyenin rızasını kazanabilmesini kolaylaştıracaktır. Hiç şüphesiz bu ibadetlerin başında fakir kardeşlerimizle ile zengin kardeşlerimiz arasında manevi yakınlığı sağlayacak olan Kurban gelmektir. Zaten kurban kelimesi etimolojik olarak; yakınlık anlamına gelmektedir. Bu yakınlık hiç şüphesiz müslümanların birbiriyleriyle olan yakınlığı ifade etmektedir. Böylelikle birbirine yakın olan Müslümanlar, Allah’ın kutsal emrine uydukları için Allah’a da yakın olmuş olacaklardır.
İnsanoğlu doğacağı ülkeyi, ırkı, aileyi, cinsiyeti ve dini gibi unsurları seçemiyor ve ne yazık ki seçemediği bu unsurlar sebebiyle birbirinden farklı koşullarda yaşamını idame ettirmeye mahkum oluyor. Kimisi zengin ve lüks içinde bir yaşam sürerken, kimisi kendisine uzanacak yardım eline muhtaç bir şekilde yani sefalet içinde yaşamak zorunda kalıyor.


Dinimiz İslam’da insanın kendi elinde olmadan karşı karşıya kaldığı bu olumsuz durumdan kurtulabilmesi ve de en önemlisi insanlar arasındaki bu uçurumu ortadan kaldırmak için bir takım emir ve nehiyler getirmiştir. Bu emir ve nehiyler, nsanlığın bir arada yaşayabilmesi ve aile şurunu kazanabilmesi için oldukça önemlidir. Asr-ı saadet zamanına bakıldığı zaman, bu şuurun hiç kaybolmadığını hatta giderek arttığını ve böylelikle Müslümanların biriliğinin daim olduğu görülmektedir. Ne zaman ki Müslümanlar arasında birlik ve beraberliği sağlayan bu dinamiklerden uzaklaşıldı, emir ve nehiyler yapılmadı veya en önemlisi hakkı ile yapılmadı; birlikte ortadan kalktı. Hatta ne yazık ki “Müslümanlar ancak kardeştir.” buyruğundan, birbirine düşmandır noktasına dahi gelindi.


Bizlerde Efendi İnsani Yardımlaşma Derneği olarak, cennet vatan ülkemizin dört bir yanından aldığımız akika, nezir ve adak kurban bağışları ile hanelerine hiç et girmeyen kardeşlerimize yardım elini ulaştırararak her daim onları yanında olduğumuzu somut bir şekilde hissettirerek, yüzlerinde tatlı tebessümler oluşturıyoruz. Böylelikle kaim olan tarihimizden aldığımız güç ile birlik ve beraberliğimizin daim olması için çalışıyoruz. Sizde destekleriniz ile bu kaim geleneğin dilden dile, elden ele ve de en önemlisi gönülden gönüle taşıyarak kıyamete kadar gitmesini sağlayabilirsiniz...