Kadir Gecesi Özel Çalışmalarımız

Ramazan aynın manevi iklim ve coşkusu tüm ruhumuz ve bedenimizi sarmış, manevi rahmet ve mağfiret iklimleri ile kardeşlik ve ibadetler ile devam ediyor. Şuan yaşamış olduğumuz bu verimli manevi iklim ortamını barındıran Ramazan ayı içinde bin aydan daha hayırlı olarak buyrulan Kadir gecesini barındırmaktadır. Kadir Gecesi bin aydan hayırlı olması sebebi ile sonsuz rahmet ve bereketler barındırmakta ve bu günde yapılan ibadetlerde de kat ve kat sevaplar ve bereketler hasıl olmaktadır. Kadir gecesi, net bir tarih belirtilmemekle birlikte Peygamber efendimiz (s.a.v)’in hadisi şeriflerinden gördüğümüz kadarıyla son 10 gün içerisinde özelikle tekli gecelerde aranması tavsiye edilmiş olup alimlerimiz tarafından27. gecenin kadir gecesi olma ihtimalinin kuvetli olduğu konusunda ittifak edilmiştir.

Kadir Gecesine Özel Projelerimiz

Efendi derneği olarak, bu geceyi ihya etmek ve manevi bereketinden faydalanabilmek amacıyla yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştireceğimiz projelerimizden bazıları;

kadir gecesi medrese iftari

Medrese İftarı

Oruçluya iftar ettirmek, hem sevabı hem de örf ve adetlerimizdeki yeri bakımından çok rağbet gösterilen bir ibadettir. Niteki Peygamber efendimiz (s.a.v) hadis-i şeriflerinde “Kim, bir oruçluyu iftar ettirirse, ona oruçlunun sevabının aynısı verilir (onun kadar sevap kazanır). Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.”(Tirmizî)  buyurulmakta ve iftar ettirilmesi tavsiye edilmektedir. Sizler de kendilerini ilim yoluna adayan yatılı hafızlık ve arapça eğitimi gören geleceğin hoca ve alimleri olacak yavrularımıza kadir gecesinde iftar ettirerek bu hayra ortak olabilirsiniz. Dilerseniz 10 kişilik dilerseniz bir medrese iftarı bağışında bulanarak bu hayra ortak olabilirsiniz. Otuz kişilik bir sofra bedeli 1500 tl bir medrese iftarı 5.000 tl’dir.

kadir gecesi iftar bagisi

Kadir Gecesinde Afrika Ümmet Sofrası

Afrika, yaşanan sıkıntılar, kuraklık,  susuzluk iç savaş ve çeşitli nedenlerden dolayı açlık ve yoksullukla mücadele ediyor. Efendi derneği olarak kadir gecesinde birçok Afrika ülkesinde medrese, yetimhane ve köylerde ümmet sofraları kurarak, bir lokma ekmeğimizi paylaşmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Sizler de bizden on binlerce kilometre uzakta hayatları açlık yoksulluk ve sefaletle geçen kardeşlerimizin iftar sofralarında bir tabak yemek koyarak bu hayra ortak olabilirsiniz. Bir sofra bedeli 1500 tl dir.

kurban pos 2

Nafile Kurban Bağışı

Kadir Gecesinde Nafile Kurban Bağışı Dünya üzerinde 3 kıta 15 ülkede sizlerin destek ve güveni ile yıllardır insani yardım çalışmalarını yürüten Efendi derneği, nafile olan adak kurbanı, akika kurbanı ve şükür kurbanı bağışlarınızı ihtiyaç sahibi aile yoksul ve kimsesizler ile yetimhane ve medreselere ulaştırıyor. Sizlerde nafile kurban bağışlarınızı Afirka’da kestirerek bölgede hayatları zorluklar ve sıkıntılar ile geçen kardeşlerimizin Ramazan ayının bereketlenmesine vesile olabilirsiniz. Bir kurban bedeli 1.390 tl’dir.