Beraat Kandili 2024

Beraat kandili, Şaban ayının 14. gecesini 15. gecesine bağlayan gecedir, sonsuz ikramlar ve günahlardan  bağışlanmanın yaşandığı bu mübarek gece İslamiyetin en kutsal gecelerinden biridir. Bu sebeple bu geceyi uyanık geçirmeli dua ve zikirle meşgul olunmalı ve bu gecenin ihyasına gayret edilmelidir.

 

kandil ayasofya aa 1547551

Beraat sözlük anlamı olarak, bağışlanmak kurtuluşa ermek ve bir yerde affedilmek manalarını taşır, beraat gecesi Müslümanların af edildiği, bir senelik  yaşanacak olan musibetler, rızıklar ve doğum, ölüm gibi olayların takdir edildiği bir gecedir. Bu sebepten dolayı bu geceyi ibadetle geçirmek tüm yıl boyunca olacak olaylar hakkına rabbimizden yardım ve bağışlanma dileme noktasında büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle bu geceyi namaz, kur’an-ı kerim ve Peygamber Efendimiz’e (S.A.V) salatü selam ve zikirler ile meşgul olarak geçirmek tavsiye edilmektedir

Beraat Kandili Namazı

Berat gecesinde yapılacak en faziletleri amellerin başında namaz gelmektedir, zira  kulun Rabbine en yakın olduğu yer namazdır. Beraat gecesinde dua ederek cehennemden beraatimizi almak için çokça gayret etmeli ve bu hususua çokça dua edilmelidir.. Peygamber Efendimizin (S.A.V) Hz. Ali’ye aktarmasıyla rivayet olunan bir namaz vardır. Bu namaz kimselere zor da gelse gecenin fazileti anlamında çok kıymetlidir. Bu namaz 100 rekat şeklinde kılınır. Bu namazın her rekatında 1 Fatiha Suresi, 10 İhlas Suresi okunur. Namaz tamamlandığında ise 1000 İhlas okunmuş olunur. Berat gecesi kılınacak 100 rekatlık namaz tamamlandığında ellerini göğe kaldırıp dua eden kimsenin duası geri çevrilmez buyuruluyor. Zünnün-u Mısri Hazretleri’nden rivayet olunduğuna göre; “Berat gecesi her kim 12 rekat namaz kılar, Fatiha’dan sonra 50 kez İhlas Suresi okursa 100 rekatın sevabını alır.” buyurulur. Berat gecesi 6 rekatlık bir namaz daha bulunur ve akşam namazından sonra kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 6 İhlas Suresi okunur.

20191107 135822 1

Beraat Gecesinde Yapılacak Faziletli Ameller

Beraat gecesi kullara beraatlerinin verildiği kulların çokça affa mazhar olunduğu, bir yıllık yaşanacak olan doğum, ölüm, rızık gibib konuların tayin edildiği kullara sonsuz ikramların verildiği eşsiz gecelerden biridir. Bu nedenle bu geceyi son derece uyanaık geçirmek Allah’a sevgili olan amellerin en başında gelen namaz ile , Kur’an kıraati ile geçirmeli, Peygamber efendimiz’e (s.a.v) bol salavatlar getirmeli ve bununla birlikte günahlarımız için istiğfar ederek bağışlanma dilenmelidir, ayrıca sadakayı artırmalı ve akrabaları arayarak sılayı rahim yapmalıdır.

Beraat Kandilinde Ümmet Sofraları Kuruyoruz

Yüce Rabbimizin bizlere sonsuz ikramlar ve bağışlanma müjdeleri verdiği bu mübarek günde sizlerin destekleriyle iftar sofraları kuruyoruz sizler de bizden kilometrelerce uzakta hayatları yoksulluk ve açlıkla geçen Afrikalı kardeşlerimize bir sofra kurarak bu hayra ortak olabilirsiniz.Ayrıca medereselerimizde ilim tahsil eden yavrularımıza da bir sofra kurarak Beraat gününü oruçla geçiren hafızlık talebesi yavrulamırızn iftarını karşılayarak bu hayra ortak olabilirsiniz.

WhatsApp Image 2024 02 17 at 13.39.24
2222