Kurban

Akika Kurbanı Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

6C8BE02A 8F8E 4E7A B118 8AB15BB4E3E3

Akika kurbanı, İslam dininde yeni doğan bir çocuğun doğumundan sonra kesilen bir kurbandır ve kişinin Allah tarafından kendisine verilen çocuk nimetine karşı şükran ve minneti ifade eder. Bu kurban, çocuğun adının verilmesi ve onun için dua edilmesiyle birlikte gerçekleştirilir. Her nimetin insanlar nazarında bir kıymete haiz olduğu için Müslüman kimse, Allah tarafından kendisine verilen nimetlere karşı nankör olmamalı ve bilhassa evlatlarını İslam Dinin uygun gördüğü şekilde yetiştirmeli ve asıl şükrünü bu şekilde göstermelidir.

 

Akika Kurbanı Neyi Simgeler?

 

Akika kurbanı, çocuğun doğumuyla birlikte onun adının verildiği gün veya yedi gün içinde gerçekleştirilir. Bu kurbanın genellikle bir koyun veya keçi olması tercih edilir.

Kurban edilen hayvanın eti, genellikle üçe ayrılır: bir kısmı aileye dağıtılır, bir kısmı komşular ve akrabalarla paylaşılır ve bir kısmı da ihtiyaç sahiplerine ve yoksullara dağıtılır.

Akika kurbanı, İslam dininde sünnete, yani tavsiye edilen bir uygulamaya dayanır ve çocuğun hayatının başlangıcında Allah’a bir adak sunmak anlamını taşır. Ancak, akika kurbanının kesilmesi maddi imkânlarla sınırlıdır ve zorunlu bir ibadet değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir