Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim

250 Hafız Projesi

Bir Müslüman için ilim tahsil etmek; yaratıcısını, evreni ve de en önemlisi kendisini anıması açısından oldukça önemli bir olgu olduğu için İslam Tarihinde her zaman kıymet vrilen bir şey olmuştur. İslam Tarihinde Müslümanların ilim tahsiline verilen değeri bu uğurda mallarını, canlarını vererek şehit olmalarından anlaşılabilir
Almelere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Muhammed ﷺ hayatı boyunca ilim tahsilinin önemini vurgulamış "İlim Çin'de olsa dahi gidip alınız." diyerek Müslümanları ilme teşvik etmiştir.


Çoğu zaman elde edilmesi zor olan şeyler kıymetlidir. Mesela mücevharatı kıymetli kılan ve değerini yükselten onun herkes tarafından elde edilemeyecek olmasıdır. Aynı şekilde bir nesneyi, objeyi veya fikri değersiz kılan ise onun çoğu zaman kolay ulaşabilen bir şey olması yada gündelik hayatta oldukça sık karşılanmasından ötürüdür.
Bu düstur "İlim" içinde geçerlidir. İnsanlığın tarihine bakıldığı vakit bilginin insanlar nazarında kıymetinin üstün olduğu zamanların kendisine ulaşılmasının çok zor olduğu zamanlardır. Bir de buna dünya veahiret saadetini kurtaracak bilgiler yani dini bilgiler eklendiği zaman; hiç şüphesiz ilmin kıymetini arttırmıştır.
Yirmi birinci yüzyıl hegomanyasında ise, bilgi insanoğlunun elinin arasında başka bir tabirle iki parmağının altındadır.Bundan ötürü asr-ı saadet zamanındaki Müslümanların ilme ve ilim tahsil edene verdikleri değer ilegünümüzde Müslümanların ilme ve ilim tahsil edene verdiklerideğer ne yazık ki aynı değildir. Bizde Efendi İnsani Yardımlaşma Derneği olarak bu noktada bir dizi faaliyetler yaparak; ilim ve ilim tahsiline olan hassasiyetimizi göstermeye çalışmaktayız.


İlahi kitabımız Kur’an-ı Kerîm de yüce Allah’ın “Oku” emri ile başlaması, Rasûlünün de hayatta kaldığı süre boyunca ashabını her daim ilim tahsili etmeleri şeklinde yöneltmesi ve Medine’ye hicretinden hemen sonra ise burada bir mescit inşa ederek suffe adında ilim meclisi kurması, biz müslümanların eğitime neden önem vermesi gerektiğini gün aşikar kılmaktadır. Bu mukaddes vazifenin şuurunda olan bizler, kız ve erkek hafızlık medresemizlerde sizlerin destekleri sayısında sayıları her geçen gün artan yüzlerce hafız talebeler yetiştirmekteyiz.


Efendi İnsani Yardımlaşma Derneği olarak, Medreselerimize 12-16 yaş arasında olan minik kardeşlerimizi alarak, Kur’an-ı Kerîm’in başüstünde tutularak kıyamete kadar muhafazasını sağlayacak pırıl pırıl gençler yetiştirerek mezun ediyoruz. Medreselerimizden icazetleri alarak mezun olan bu gençler, yüce Allah’ın kendilerine biçtiği yaşam süresi boyunca bu şerefli ilim meşalesini elden ele, dilden dile ve en önemlisi gönülden gönüle taşıyarak kıyamete kadar gitmesini sağlayacaklardır.

Bu noktada şuana kadar bağışçılarımız bir çok kardeşimize, hafızlık süresi yanion sekiz ay boyunca dört yüz tl ile sponsor olarak ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bu vasıta ile sponsoru oldukları hafızın her bir harf okumasıyla kendilerine sevap yazılmasını sağlayarak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ﷺ in hadis-i Şerifini nail olmaktadırlar.


Sizlerde bu noktada bir Kur'an-ı Kerîm bülbülüne sponsor olarak hafızlarımızın yüzünü güldürerek bu mukaddes kitabın başüstünde muhafaza edilerek nesilden nesile aktarılmasını sağlayabilirsiniz...